04
Sie

Jutro powstanie!

1 sierpnia 2014 roku – 70. rocznica wybuchu Powstania warszawskiego, jednocześnie początek zlotu kilku organizacji harcerskich. Następnego dnia blisko 2000 harcerzy i harcerek oraz 500 mieszkańców Warszawy weźmie udział w dwóch grach miejskich, które tworzyliśmy we współpracy z organizatorami zlotu.

Jutro powstanie!

powst2Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku.

Walkę podjęli najlepsi z pokolenia wolnej II Rzeczypospolitej. Stanęli na barykadach, wyrywali okupantowi Warszawę kawałek po kawałku, tworzyli zręby wolnej Polski.  Ginęli.

W pół kroku, z zaskoczenia, nagle. Nie dokończyli tego, co zaczęło w nich kiełkować jeszcze przed wojną. W czasie trudnych lat okupacji wielu z nich kontynuowało realizację swojego marzenia. Podczas gdy większość mieszkańców Warszawy walczyła codziennie o przetrwanie, inżynierowie skupieni w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego w ukryciu, w ścisłej konspiracji, opracowywali plany odbudowy stolicy.

Nie zdążyli z ich realizacją.

A ich marzeniem była wolna Polska i jej nowoczesna stolica.

Gra miejska nawiązywała do tego marzenia – zespoły budowały nową stolice marzeń.

To gra dla 250 zespołów harcerskich, prawie 2000 osób. Nie lada wyzwanie, jeśli weźmiemy pod uwagę kilka faktów:

  • zespoły startują jednocześnie
  • uczestnicy w trakcie gry odwiedzają punkty na dużym obszarze, które muszą ze sobą współpracować
  • w trakcie gry uczestnicy jedzą obiad w konkretnych lokalizacjach
  • obsługa tej gry liczy jedynie 50 osób

Tym razem na szeroką skalę wykorzystaliśmy naszą aplikację na systemy Android, która swoją oficjalną premierę będzie miała we wrześniu tego roku. Dzięki niej mogliśmy znacznie zredukować zapotrzebowanie na obsługę gry, jednocześnie nie tracąc atrakcyjności i tempa rozgrywki. Dodatkowo dzięki tak szerokiemu zastosowaniu technologii mobilnej możemy wprowadzić ulepszenia i poprawki do działania systemu.

Dostaliśmy dużo sygnałów od uczestników, że gra im się podobała, a sama aplikacja jest ciekawa – otrzymaliśmy wiele pytań o możliwości wykorzystania jej w przyszłości. Staramy się na nie każdemu jak najszybciej odpowiedzieć.

Nieznani bohaterowie

powst12 sierpnia współtworzyliśmy też grę dla mieszkańców Warszawy – wzięło w niej udział blisko 500 osób. Całość polegała na poszukiwaniu w ogniu walki nieznanych bohaterów powstania – osób, których profesja nie pasowała do codzienności wojennej. Gracze odnaleźli Mieczysława Fogga podczas śpiewów na barykadzie czy Jana Brzechwę w trakcie pracy nad spektaklem „Kukiełki na barykadzie”.

Świetnym wsparciem oraz doskonałą i mądrą atrakcją była obecność na punktach grupy rekonstrukcyjnej „Radosław”, która zapewniła masę rekwizytów, umundurowania, strojów i przede wszystkim kompetentnych ludzi, którzy przyciągali mieszkańców do gry. Dzięki temu wprowadziliśmy też nową jakość do rozgrywki oraz umożliwiliśmy graczom łatwiejsze wczucie się w klimat.

 

Przy obu grach ściśle współpracowaliśmy z harcerzami  Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (organizatorami zlotu), co przyczyniło się do dobrej realizacji założeń gry.

Fotografie: Organizatorzy Zlotu Jutro Powstanie!

 Nasz pokój zagadek


Kontakt

ZEBRA PROJEKT GRY MOBILNE Sp. z o.o.

ul. Modzelewskiego 37 lok U6
02-679 Warszawa

Tel: +48 602 893 108
e-mail: kontakt@zebraprojekt.pl